AKADEMIA Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem –
staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

Józef Piłsudski

11 listopada to ważna data w świadomości zbiorowej Polaków. W 1918 roku, wraz z zakończeniem działań zbrojnych na frontach I wojny światowej, po 123 latach nasz kraj odzyskał niepodległość. Każdy z nas powinien zachować pamięć o przodkach, którzy głęboko wierzyli w odrodzenie państwa, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli, gdyż jak powiedział Jerzy Waldorff „Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby…”

„Czas otworzyć kronikę, w której zapisano drogę narodu polskiego, ku życiu  w wolnym, niezależnym kraju, gdzie wszyscy swobodnie mową polską mogą władać „ – tymi słowami rozpoczęła się w naszej szkole 9 listopada akademia okolicznościowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Poprzedziło ją powitanie i wystąpienie Pani Wicedyrektor Krystyny Filon, która przedstawiła przełomowe momenty w naszej historii, walkę rodaków o niepodległość i suwerenność, tworząc atmosferę patriotycznej nostalgii.

Scenariusz uroczystości opracowały panie Elżbieta Sołtysiak i Iwona Poźniak. Oprawę muzyczną i wysoki poziom przygotowania wokalnego solistów oraz chóru w wykonaniu uczniów klasy VI „B” zawdzięczamy pani Joannie Starzyńskiej. Scenografia nadająca klimat temu wydarzeniu to dzieło pań Barbary Turbak, Beaty Tylkowskiej, Aleksandry Kryś i księdza Macieja Michalaka. Zgromadzeni goście: uczniowie, nauczyciele i rodzice mieli okazję ponownie przypomnieć sobie etapy walk o niepodległą Polskę oraz wysłuchać artystycznych wykonań takich m. in. utworów jak: „Wojenko wojenko”, „Piechota”,  „Rozkwitają pąki białych róż” czy „Niepodległa, Niepokorna”. Swoimi głosami i interpretacją zachwycili Julia Staniszczak, Maria Rogalska oraz Kacper Grześkiewicz. Na uznanie zasługuje również wysoki poziom przygotowania recytatorskiego uczennic  z klasy IV „C” (Natalii Jodłowskiej, Alicji Łamińskiej, Zuzanny Ślusarek) z VII „B” (Aleksandry Janus, Kaliny Kluczyńskiej, Zuzanny Kruczkowskiej, Oliwii Sitarskiej, Nikoli Szczechowicz, Magdaleny Zawady) oraz VIII „C” (Julii Słysz i Martyny Wągiel). W zadumę nad losami naszego kraju swoją narracją wprowadzili publiczność Zuzanna Waszkowiak i Marceli Nalepa. Występujący zmierzyli się z trudną twórczością patriotyczną i udowodnili, że „Słowa ojczyzna nie należy wymawiać zbyt często ani zbyt szybko, aby nie zatraciło sensu powierzonego przez przodków”. Zgromadzona publiczność miał także okazję wysłuchać laureatek Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego „Polska wierszem malowana” Alicji Smyk w utworze „Ojczyzno ma” oraz Alicji Bartosiewicz w wierszu „Pieśń o fladze”.

Nasza szkoła przyłączyła się również do ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie, nauczyciele i pracownicy zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.